branża IT

Średnie zarobki w branży IT w 2019 – porównanie

Trzeba przyznać, że branża IT jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów, które cechuje się dużymi wynagrodzeniami. Płaca podstawowa może być zróżnicowana na podstawie poziomu doświadczenia danego pracownika.

 

Płaca podstawowa

Większość ofert pracy w branży IT, skierowana jest do projektantów, specjalistów do e-commerce, analityków czy programistów. Zauważyć można, że najwięcej ofert pochodzi od pracodawców, którzy znajdują się w największych miastach Polski, takich jak – Warszawa, Kraków lub Wrocław. Wynagrodzenie podstawowe w 2019 roku dla specjalistów, którzy zostali zatrudnieni w branży IT, wynosi około ośmiu tysięcy złotych. Wyróżnić można różnych specjalistów tejże branży, takich jak – specjalista młodszy, specjalista doświadczony, specjalista starszy lub specjalista ekspert. Każdy z nich posiada zupełnie inne doświadczenie, właśnie dlatego otrzymają oni inne pensje. Specjalista młodszy może otrzymać około czterech tysięcy złotych, natomiast ekspert otrzyma ponad sześć tysięcy złotych.

 

Zarobki w branży IT

Płaca w branży IT może być również zróżnicowana pod względem stażu pracy. Osoba, która pracuje w branży dziesięć lat z całą pewnością zarobi dużo więcej niż osoba, która pracuje dwa lata. Jeżeli chodzi o programistów to są oni w stanie zarobić nawet dziesięć tysięcy miesięcznie. Projektant aplikacji natomiast jest w stanie podczas jednego miesiąca zarobić piętnaście tysięcy złotych. Inżynier wsparcia technicznego w zależności od zaangażowania może zarobić od czterech do dwunastu tysięcy miesięcznie. W ubiegłym roku najwięcej płacono w takich województwach jak mazowieckie oraz pomorskie. Natomiast przyznać trzeba, że najgorzej płacono w województwie podlaskim. Z roku na rok pensje w branży IT zdecydowanie pną się w górę – co z pewnością jest dobrą informacją dla osób, które pracują w tejże branży. Dzieje się tak, ponieważ wciąż rośnie zapotrzebowanie na fachowców IT zwłaszcza w nowych technologiach – takich jak przykładowo chatboty.

 

Pensja w branży IT

Trzeba również zwrócić szczególną uwagę na to, że pensja w branży IT jest bardzo często uzależniona od tego, jakiej wielkości jest dana firma. Osoby, które zatrudnione są w małych firmach, mogą zarobić nawet kilka tysięcy mniej, niż te, które są zatrudnione w dużych przedsiębiorstwach. W mniejszych zakładach pracy bardzo rzadko przyznaje się także różne premie, a także benefity, takie jak na przykład: możliwość korzystania z bezpłatnych szkoleń. Dynamiczny rozwój tejże branży powoduje, że osoba, która pracuje w takiej firmie cały czas musi aktualizować swoją wiedzę – właśnie dlatego szkolenia są tak ważne. Im więcej umiejętności pracownik zdobędzie, tym więcej będzie mógł zarobić. Zarobki w IT zależą również od rzetelności oraz od dokładności wykonywanych obowiązków. Wszelkie raporty analityków pokazują, że kryzys tejże branży nie grozi, ponieważ wzrost branży spowodowany jest ciągłym rozwojem urządzeń mobilnych, takich jak – smartfon lub tablet.

Branża IT, jak widać, cechuje się wysokimi wynagrodzeniami. Spowodowane jest to ciągłym rozwojem technologicznym.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *