branża IT

Średnie zarobki w branży IT w 2019 – porównanie

Trzeba przyznać, że branża IT jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów, które cechuje się dużymi wynagrodzeniami. Płaca podstawowa może być zróżnicowana na podstawie poziomu doświadczenia danego pracownika.

 

Płaca podstawowa

Większość ofert pracy w branży IT, skierowana jest do projektantów, specjalistów do e-commerce, analityków czy programistów. Zauważyć można, że najwięcej ofert pochodzi od pracodawców, którzy znajdują się w największych miastach Polski, takich jak – Warszawa, Kraków lub Wrocław. Wynagrodzenie podstawowe w 2019 roku dla specjalistów, którzy zostali zatrudnieni w branży IT, wynosi około ośmiu tysięcy złotych. Wyróżnić można różnych specjalistów tejże branży, takich jak – specjalista młodszy, specjalista doświadczony, specjalista starszy lub specjalista ekspert. Każdy z nich posiada zupełnie inne doświadczenie, właśnie dlatego otrzymają oni inne pensje. Specjalista młodszy może otrzymać około czterech tysięcy złotych, natomiast ekspert otrzyma ponad sześć tysięcy złotych.

 

Zarobki w branży IT

Płaca w branży IT może być również zróżnicowana pod względem stażu pracy. Osoba, która pracuje w branży dziesięć lat z całą pewnością zarobi dużo więcej niż osoba, która pracuje dwa lata. Jeżeli chodzi o programistów to są oni w stanie zarobić nawet dziesięć tysięcy miesięcznie. Projektant aplikacji natomiast jest w stanie podczas jednego miesiąca zarobić piętnaście tysięcy złotych. Inżynier wsparcia technicznego w zależności od zaangażowania może zarobić od czterech do dwunastu tysięcy miesięcznie. W ubiegłym roku najwięcej płacono w takich województwach jak mazowieckie oraz pomorskie. Natomiast przyznać trzeba, że najgorzej płacono w województwie podlaskim. Z roku na rok pensje w branży IT zdecydowanie pną się w górę – co z pewnością jest dobrą informacją dla osób, które pracują w tejże branży. Dzieje się tak, ponieważ wciąż rośnie zapotrzebowanie na fachowców IT zwłaszcza w nowych technologiach – takich jak przykładowo chatboty.

 

Pensja w branży IT

Trzeba również zwrócić szczególną uwagę na to, że pensja w branży IT jest bardzo często uzależniona od tego, jakiej wielkości jest dana firma. Osoby, które zatrudnione są w małych firmach, mogą zarobić nawet kilka tysięcy mniej, niż te, które są zatrudnione w dużych przedsiębiorstwach. W mniejszych zakładach pracy bardzo rzadko przyznaje się także różne premie, a także benefity, takie jak na przykład: możliwość korzystania z bezpłatnych szkoleń. Dynamiczny rozwój tejże branży powoduje, że osoba, która pracuje w takiej firmie cały czas musi aktualizować swoją wiedzę – właśnie dlatego szkolenia są tak ważne. Im więcej umiejętności pracownik zdobędzie, tym więcej będzie mógł zarobić. Zarobki w IT zależą również od rzetelności oraz od dokładności wykonywanych obowiązków. Wszelkie raporty analityków pokazują, że kryzys tejże branży nie grozi, ponieważ wzrost branży spowodowany jest ciągłym rozwojem urządzeń mobilnych, takich jak – smartfon lub tablet.

Branża IT, jak widać, cechuje się wysokimi wynagrodzeniami. Spowodowane jest to ciągłym rozwojem technologicznym.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *