Nie wpadnij w sidła pożyczkowych oszustów! Na co musisz zwrócić uwagę, biorąc pożyczkę

Ogromny odsetek młodych Polaków jest zadłużonych. To często ludzie przed 30 rokiem życia, którzy mają na swoim koncie nie tylko duże kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości, ale też małe pożyczki gotówkowe i tak zwane chwilówki. Niektórzy są zadłużenia nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych, każdego roku coraz więcej osób składa też wniosek o tak zwaną upadłość konsumencki. Edukacja finansowa powinna zatem dotyczyć również tego, jak nie popaść w tarapaty finansowe związane z uzależnieniem się od pożyczek.

 

Uczciwa pożyczka

 

Oczywiście już na samym początku warto zaznaczyć, że nie każda pożyczka jest czymś złym i nie każda doprowadzi do popadnięcia w spiralę długów. Trzeba jednak pamiętać o tym, wy pożyczki zaciągać tylko i wyłącznie w renomowanych i ogólnie znanych z uczciwej działalności instytucjach bankowych. Jeżeli pożyczkę chce się zaciągnąć w miejscu, w którym nie sprawdza się na przykład BIK, a zatem nie weryfikuje się tego, czy klient nie ma już na swoim koncie wielu pożyczek, których nie spłaca terminowo, coś jest na rzeczy. Można sądzić, że taka pożyczka będzie okupiona bardzo wysokimi kosztami dodatkowymi, takimi jak na przykład prowizja albo oprocentowanie sięgające nawet 50% lub więcej. Jednym słowem to nie pożyczka, a czyste zdzierstwo. Bardzo trudne będzie wtedy wyjście z długu, bo nawet przy stosunkowo niedużej kwocie, trzeba będzie zwrócić dużo więcej niż w innych uczciwych miejscach.

 

Weryfikacja umowy

 

Niestety nieuczciwe firmy udzielające pożyczek bazują właśnie na tym, że korzystają z nich osoby w potrzebie finansowej niecierpiącej zwłoki. W takich sytuacjach mało kto dokładnie czyta regulamin i umowę spisaną drobnym maczkiem, co niestety później bardzo negatywnie się na nim odbija. W dzisiejszych czasach pożyczki udzielane są czasami nawet w kwadrans, a jedynym dokumentem wymaganym przy tej procedurze jest po prostu dowód osobisty. Jednym słowem dostęp do pieniędzy jest naprawdę wysoki, nawet dla osób bez stałego wynagrodzenia. Wszystko to kończy się później tym, że na koncie najbardziej zadłużonych znajdują się dziesiątki pożyczek na nieduże kwoty, które są jednak bardzo wysoko oprocentowane. Ostatecznie kwota do spłaty jest ogromna.

 

Konsolidacja pożyczek i chwilówek

 

W takich sytuacjach dla uczciwych konsumentów, którzy chcą pozbyć się swoich długów spłacając je regularnie, najlepszym wyjściem może być skorzystanie z usług firm konsolidujących długi. Skupują one długi konkretnego konsumenta, a następnie wszystko przeliczają na jedną kwotę, którą miesięcznie trzeba będzie spłacać. Czasami to jedyne wyjście na wyjście z długu dla osób, które popełniły wcześniej sporo błędów podczas zaciągania pożyczek.

 

Podsumowując raz jeszcze, poniżej kilka złotych zasad dotyczących brania pożyczek:

– korzystaj tylko z pożyczek w instytucjach bankowych

– nie korzystaj zbyt często z tak zwanych chwilówek, nawet jeżeli są łatwo dostępne

– czytaj dokładnie umowy podpisywane podczas zaciągania pożyczek

– zanim nie spłacisz jednej, nie bierz drugiej pożyczki

– kontaktuj się na bieżąco z pracownikami firmy, nie unikaj ich jeśli nie masz jak spłacić długu

– w razie kontaktu z agresywnymi pseudo pracownikami firmy lichwiarskiej, zgłoś to na policję

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *