zarobki

Miasta z najlepszymi wskaźnikami zarobków w Polsce w 2019

Każdy chciałby dużo zarabiać, ale nie jest to łatwe. Na mapie Polski można wyznaczyć miasta, w których wskaźniki zarobków są najwyższe. Gdzie jest szansa zarobić więcej?

Przede wszystkim – stolica

Nikogo nie zaskoczy, że najwyższe zarobki można zdobyć szukając zatrudnienia w Warszawie. W stolicy średnia płaca przekracza 6450 zł brutto. To więcej niż wynosi średnia krajowa! Warto jednak pamiętać, że wskaźnik jakim jest średnia krajowa jest zawyżony i nie oddaje zbyt dobrze rzeczywistej sytuacji ekonomicznej. Jeśli jedna osoba zarabia 9 tysięcy miesięcznie, a druga – tysiąc, to ich średnie zarobki wynoszą po 5000. Czy jest to adekwatne do prawdy? Nie bardzo. Warszawa przyciąga inwestorów, również tych zagranicznych. Ogromne korporacje mogą zaoferować swoim pracownikom wyjątkowo ciekawe warunki zatrudnienia. Mowa nie tylko o wysokich zarobkach, ale też o dodatkowych benefitach jak karnety na siłownie, zniżki do stołówek, usługi masażystów i fizjoterapeutów w czasie pracy. Wszystko to, przyciąga specjalistów z różnych branż. Są to ludzie dobrze wykształceni, często z bogatym doświadczeniem. W związku z tym stawki ich wynagrodzenia są wyższe. Nie zapominajmy jednak, że obok nich żyją osoby pracujące za najniższą krajową. Tymczasem, w średniej uwzględnia się zarobki wszystkich tych osób. Trzeba też pamiętać, że koszty życia w stolicy (np. czynsz) są wyższe niż gdziekolwiek w kraju.

Stolice województw

Wyższe zarobki są odnotowywane w stolicach województw – Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Szczecinie oraz we Wrocławiu. Wynika to z faktu, że bezrobocie w tych miastach jest bardzo niskie. Przedsiębiorcy muszą oferować lepsze warunki zatrudnienia by znaleźć pracowników. Oczywiście, coraz więcej firm stawia na pracowników zza granicy. Ich zadaniem jest wypełnienie luki na rynku pracy. Osoby te zazwyczaj jednak są średnio lub nisko wykwalifikowane. W związku z tym specjaliści są cenieni wyjątkowo wysoko i mogą oni żądać większych wynagrodzeń. Tym bardziej, że zatrudnienia zawsze mogą poszukać w Warszawie lub za granicą. Szczególnie dotyczy to osób mieszkających blisko granicy z Niemcami.

Mocny zachód

We wskaźnikach zarobków w Polsce w zdecydowany sposób widać różnicę pomiędzy Polską wschodnią, a zachodnią. W tzw. „Polsce B” zarabia się zdecydowanie mniej. Przykładowo, Białystok, który jest dużym miastem wojewódzkim nie może pochwalić się wysokimi zarobkami. Wynoszą one 3900 złotych brutto. To niewiele, w porównaniu ze stolicą. Wynika to ze specyfiki rynku pracy w tym rejonie. Nie ma dużych korporacji (zwłaszcza międzynarodowych), które oferują wyjątkowo dobre wynagrodzenie. Specjaliści, którzy mogliby dużo zarabiać wyjechali w poszukiwaniu pracy do Warszawy lub za granicę. Obserwując mapę zarobków na terenie Polski można wyznaczyć wyraźna granicę pomiędzy oboma częściami kraju. Różnice między nimi wyrównują się, ale dzieje się to bardzo wolne. W najbliższych latach nie należy spodziewać się tego, że wschodnia część kraju wyrówna się do poziomu zarobków na zachodzie.

 

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *