Kupno używanego samochodu

Kupno używanego samochodu – praktyczne porady

Jako że zakup nowego auta ze salonu wiąże się z koniecznością wydania niemałej sumy pieniędzy i nie każdego jest na to stać, znacznie większą popularnością cieszą się samochody używane. Kupno samochodu używanego wiąże się niestety z pewnymi pułapkami. Nikt przecież nie sprzeda nam w świetnej cenie pojazdu w idealnym stanie, co należy mieć na uwadze i nie dać się zwieść pięknemu wyglądowi zewnętrznemu czy kusząco wyglądającym zdjęciom w Internecie. Sprzedawcy dokładają wszelkich starań do tego, aby jak najlepiej zaprezentować przedmiot sprzedaży i zachęcić do jego zakupu. Nie brakuje też osób stosujących nie do końca uczciwe praktyki. Jak w takim razie kupić używane auto i nie żałować?

Sprawdź auto bez wychodzenia z domu, zanim przejdziesz do jego oględzin

Jeśli zainteresowała nas konkretna oferta z samochodem na sprzedaż, to warto najpierw sprawdzić kilka istotnych kwestii i nie dotyczy to jedynie dokładnego zapoznania się z treścią ogłoszenia zamieszczonego przez sprzedawcę. Samochód używany warto zweryfikować po numerze VIN i można zrobić to za pośrednictwem strony internetowej. Zyskujemy dzięki temu informacje dotyczące historii pojazdu, jego wyposażenia i informacji o kradzieży. Numer handlarza warto także sprawdzić w Google – jeśli po jego wpisaniu wyskoczy nam więcej ofert z samochodami na sprzedaż, to osoba ta jest zawodowym handlarzem. Przed zdecydowaniem się na obejrzenie pojazdu, warto najpierw ustalić telefonicznie typowe usterki danego modelu auta. Podczas rozmowy ze sprzedawcą zaleca się zapytać, ile właścicieli miał pojazd, skąd pochodzi i jaka jest jego historia, czy posiada ogumienie letnie i zimowe, czy można odbyć jazdę próbną i sprawdzić auto w dowolnym serwisie. Zaleca się także zapytać o numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji auta oraz o jego powód sprzedaży. Bez wychodzenia z domu można także sprawdzić historię samochodu w CEPiK.

Co ma znaczenie podczas oglądania używanego auta na sprzedaż?

Gdy dojdzie już do oględzin używanego auta, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego stan techniczny. Nie powinno się pokazywać sprzedawcy, że zależy nam na jego kupnie, dzięki czemu możliwe będzie potem wynegocjowanie niższej ceny. Samochód należy oglądać zawsze w ciągu dnia i na zewnątrz. Konieczne jest także spytanie, kto jest prawowitym właścicielem pojazdu. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie szyb, które powinny być z tego samego rocznika i tego samego producenta. Uwagę należy zwrócić także na grubość lakieru oraz krawędzie drzwi, bagażnika, błotników i słupków. Konieczne jest sprawdzenie całego wyposażenia auta jeszcze przed jazdą próbną i zużycia materiałów w jego wnętrza. Podczas jazdy próbnej nasłuchujemy wszelkich niepokojących dźwięków z silnika i zawieszenia oraz zwracamy uwagę na kontrolki i komunikaty widniejące na desce rozdzielczej. Auto najlepiej jest także sprawdzić w serwisie.

Po podjęciu decyzji o zakupie auta, należy ponownie sprawdzić numer VIN oraz ważność polisy i przeglądu, liczbę kluczyków, dodatkowe wpisy w dowodzie i kompletność dokumentów. Warto też negocjować cenę auta. Konieczne jest także zweryfikowanie oryginalnych dokumentów oraz dokładne przeczytanie umowy kupna-sprzedaży przed jej podpisaniem.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *