Jak wybrać lokatę

Jak wybrać najlepszą lokatę?

Lokata bankowa to obecnie najbezpieczniejsza forma lokowania oszczędności. Pomimo dość niskich stóp procentowych, wiele osób nadal decyduje się na taką formę inwestowania. Decydującym czynnikiem jest brak ryzyka i pewna wypłata środków po zakończonym okresie lokaty. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak wybrać najlepszą lokatę bankową.

Lokata bankowa

Wiele osób może zastanawiać się co to lokata bankowa. A więc najprościej mówiąc jest to umowa między bankiem a klientem. Klient zgadza się wpłacić pieniądze na określony czas zasilając konto banku, aby ten mógł z nich w tym okresie korzystać. Po zakończonej lokacie bank wypłaca nam nasze środki, podwyższone o oprocentowanie ustalone przy zawieraniu umowy. Jest to bardzo bezpieczna forma lokowania naszych oszczędności, dodatkowo zabezpieczona przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, iż w przypadku upadłości banku, w którym mieliśmy lokaty, zostaną nam zwrócone środki zgromadzone na rachunkach do 100 000 euro.

Oprocentowanie lokat bankowych

Przy wyborze lokaty powinniśmy między innymi kierować się oprocentowaniem jakie proponują nam banki. Od wysokości tego parametru zależne jest, ile dostaniemy odsetek od wpłaconych środków na lokatę. Średnio banki oferują oprocentowanie na poziomie 1 – 2 %.

Warto szukać ofert specjalnych, którymi banki zachęcają do założenia lokaty właśnie u nich. Mianowicie banki oferują wyższe oprocentowanie niż w standardowych depozytach, w zamian za wpłatę na konto nowych środków, bądź też założenia rachunku bankowego jako nowy klient.

Okres lokaty

Obecnie banki są bardzo elastyczne i w swojej ofercie zamieszczają oferty lokat na okres od 1 miesiąca do nawet kilku lat. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór okresu umowy, zastanów się czy nie będziesz potrzebował tych środków do wykorzystania na własne cele w najbliższym czasie. Banki zazwyczaj zastrzegają sobie prawo do niewypłacenia naliczonych nam odsetek w przypadku zerwania lokaty przed upływem jej końca.

Minimalna i maksymalna kwota lokaty

Nie można stwierdzić, że istnieje jedna zasada, którą kierują się banki w kwestii minimalnej kwoty lokaty. Najlepiej poszukać w różnych bankach i znaleźć depozyt, który najbardziej nam odpowiada. Najczęściej minimalna wpłata zaczyna się od 100 zł. Maksymalna wpłata jest często dedykowana pod poszczególne oferty, im wyższe oprocentowanie tym przeważnie niższa maksymalna kwota, którą możemy wpłacić.

Jak zawrzeć umowę lokaty

W dobie Internetu banki stanęły na wysokości zadania i wprowadziły możliwość utworzenia lokaty nie wychodząc z domu. Wystarczy zalogować się do swojego banku i wybrać interesujący nas produkt. Wszystkie dokumenty zostaną przesłane do nas drogą elektroniczną bądź w formie papierowej, w zależności jak zdecydujemy.

Oczywiście zawsze możemy pójść do oddziału naszego banku i osobiście założyć lokatę. Daje to możliwość negocjowania oprocentowania. A wszystkie formalności załatwimy w 15 minut.

 

Polecamy serwis: http://sprawdzfinanse.pl/

Rachunek bankowy z oprocentowaniem

Innym sposobem, aby nasze pieniądze „pracowały”, jest założenie rachunku bankowego oszczędnościowego. Oferują mały procent wzrostu kapitału, ale w zamian możemy korzystać z naszych środków bez obawy o utratę odsetek. Odsetki są liczone codziennie od kwoty, którą aktualnie posiadamy na koncie.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że temat lokat po dzisiejszej lekturze jest Wam dużo bliższy. A dzięki zdobytej tutaj wiedzy wiecie jak wybrać najlepszą lokatę i wraz z końcem okresu zawartej umowy będziecie cieszyć się wypłaconymi przez bank odsetkami.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *