Jak bez problemów wypożyczyć i zwrócić auto do wypożyczalni?

Wypożyczając samochód, należy liczyć się z obowiązkami wynikającymi z zawarcia umowy. Pilnowanie przez kierowcę tych ustaleń pozwoli na bezproblemowe korzystanie i zwrot pojazdu właścicielowi. Brak wiedzy może skutkować wyższymi kosztami wypożyczenia lub utratą kaucji.

Wybór wypożyczalni i warunków najmu

Bogata oferta firm oferujących wynajem krótkoterminowy umożliwia dobranie pojazdu do swoich potrzeb. Są one pogrupowane na klasy, aby łatwiej zaproponować optymalną ofertę. Głównym czynnikiem, na który zwracają klienci uwagę, jest cena za wypożyczenie. Ustalane jednoczesne jest miejsce i czas odbiór samochodu. Pamiętać należy, że jest to restrykcyjnie przestrzegane przez wszystkie wypożyczalnie. Każda zmiana terminu i miejsca oddania samochodu musi być uzgodniona z wypożyczalnią wypożyczalni.

Pojazd ma ustalone z góry limity, więc jeżeli planujemy długie trasy, warto sprawdzić, jakie są zapisy w regulaminie usług firmy. Warto dołożyć wszelkich starań, aby mieć pewność, że rozwiązanie, jakie proponuje wypożyczalnia samochodów, będzie odpowiednie do naszego celu podróży. Możemy też zwiększyć wygodę najmu przez odbiór i dostawę pojazdu poza terenem wypożyczalni.

Obowiązki klienta, biorącego pojazd jako najem krótkoterminowy

Nawet będąc na urlopie, posiadacz auta z wypożyczalni ma swoje obowiązki, które wymagają od niego staranności i dobrej woli. Po pierwsze chodzi o dopełnienie formalności związanych z uprawnieniami potrzebnymi do kierowania pojazdem. Każda wypożyczalnia ustala inne wytyczne dla każdej klasy samochodów. Chodzi o wiek kierowcy i długość posiadania prawa jazdy. Dodatkowo istnieje zabezpieczenie w postaci kaucji w razie wystąpienia kar umownych i sytuacji podnoszących koszty najmu.

Druga część obowiązków polega na dbaniu o stan techniczny pojazdu, aby nie uległ on pogorszeniu w porównaniu z tym, jaki miał pojazd w wypożyczalni. Chodzi tu również o wyposażenie samochodu i stan wnętrza pojazdu. Wszystkie pytania i wątpliwości powinny być przekazywane bezpośrednio wypożyczalni, aby miała ona pełną wiedzę o stanie samochodu i miejscu jego postoju.

Pamiętać należy, że auto mimo tego, że jest własnością wypożyczalni to w przypadku kar za parkowanie i mandaty obciążony będzie kierujący pojazdem.

Bezproblemowy zwrot auta do wypożyczalni

Oddając samochód, musimy liczyć się z oceną jego stanu przez pracownika wypożyczalni. Porówna on wyniki kontroli ze stanem zapisanym w umowie najmu. Stad konieczność umycia samochodu. Oprócz stanu zewnętrznego należy zwrócić otrzymane z pojazdem wyposażenie. Stan paliwa powinien być uzupełniony przez klienta do poziomu początkowego. Za wymagane uzupełnienie zapłaci kierowca na podstawie rachunku.

Pamiętać należy, że część zdarzeń i uszkodzeń może pokrywać dodatkowe ubezpieczenie oferowane przez wypożyczalnie. Warto je wykupić, aby uniknąć kłopotów z oddawaniem samochodu i wypełnieniem warunków regulaminu umowy. Otrzymując auto gotowe do jazdy, takie samo musi wrócić do właściciela. Jeżeli dotrzymamy terminu zwrotu auta i zadbamy o jego bezpieczne użytkowanie, to wynajem samochodu może być ciekawą i tanią alternatywą na posiadanie własnego środka transportu w dowolnym miejscu kraju. To przydatne, jeżeli dostajemy się do celu podróży innym środkiem transportu niż własne auto.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *