Aktywny wypoczynek w górach

Aktywny wypoczynek w górach

Wyjeżdżając w góry warto zdawać sobie sprawę, że klimat jest tam wyjątkowy, a tereny zupełnie inne niż w środkowej, czy też północnej Polsce. Górskie okolice mogą zapewnić wspaniały wypoczynek, ale tylko odpowiednio przygotowanym do tego osobom wyprawa w góry zapewni pozytywny czas. Jeżeli bagaż nie będzie zawierał potrzebnych w podróży rzeczy, wyjazd może okazać się zupełnie nietrafionym pomysłem.

Jakim szlakiem podążyć?

Odpowiednim dla konkretnej osoby. Jeżeli turysta nie chodzi po górach regularnie, a dodatkowo prowadzi siedzący tryb życia, to przejście bardzo wymagającej trasy może okazać się dla niego zbyt trudne. Organizm nie wytrzyma zbytniego przeciążenia nawet, jeśli osoba będzie wyjątkowo dobrze wyposażona we wszystkie niezbędne i zalecane podczas trasy rzeczy. Należy mierzyć siły na zamiary.

Pogoda i czas

Po wybraniu trasy należy sprawdzić, jak długo trwa jej przejście – zbyt długi czas mimo prostej drogi może złamać niejednego turystę. Kolejną istotną rzeczą jest sprawdzenie pogody na zaplanowany dzień – jeżeli zapowiadane są silne opady deszczu lub śniegu, mgła lub porywiste wiatry, lepiej odłożyć wycieczkę na inny dzień. Jeśli jednak pogoda będzie odpowiednia warto nastawić budzik na możliwie wczesną godzinę i zabierając ze sobą odpowiednie zaopatrzenie wyruszyć w trasę unikając tłumów i zbyt wysokiej temperatury, jeśli wyprawa ma miejsce w lecie.

Ubranie i zawartość plecaka

Odzież podczas wyprawy nie powinna krępować ruchów i najlepiej, żeby pozwoliła skórze oddychać. Wygodne, odpowiednie górskie buty to podstawa – wybieranie się na trasę górską w trampkach lub klapkach to pomyłka. W plecaku powinna się znaleźć cienka kurtka przeciwdeszczowa, ciepły polar, półtoralitrowa butelka wody, słodka przekąska, kanapki, jabłka, banany – to rzeczy, które na pewno dodadzą energii i zmotywują do dalszej wędrówki.

Oprócz tego powinno się ze sobą zabrać kompas, papierową mapę z naniesioną trasą, telefon, latarkę, bandaże, plastry, nożyczki i czapkę. Warto mieć ze sobą raki, które w zimowe dni zapewnią bezpieczną przeprawę przez zaśnieżone odcinki drogi.

O czym pamiętać?

O poinformowaniu kogoś o celu wyprawy, żeby w razie czego wiadomo było, gdzie szukać zaginionej osoby. Warto pamiętać o przerwach, o odpoczynku w wyznaczonych po drodze miejscach. O regularnym piciu wody po drodze i o korzystaniu z pomocy, jeśli istnieje taka potrzeba. Warto pamiętać o tym, że telefon to urządzenie, które może się zepsuć. Więc instalowanie w nim funkcji latarki jest zdecydowanie gorszym pomysłem, niż wzięcie ze sobą odpowiedniego urządzenia.

O czym zapomnieć?

O zabieraniu ze sobą alkoholu – picie napojów wyskokowych na trasach górskich jest skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem. Spaść i zabić się można tylko raz. Nie powinno się też robić zdjęć w niebezpiecznych miejscach – pokusa robienia fotografii telefonem w dzisiejszych czasach jest ogromna, a brak wyobraźni jeszcze większy. Warto zastanowić się, czy uwiecznienie swojej twarzy na szczycie niebezpiecznej trasy będzie dobrą pamiątkę, czy też dowodem niezwykłej głupoty.

 

Zobacz także: Bieganie w różnych porach roku – jak się przygotować

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *